The Knights Templar School

The Knights Templar School

The Knights Templar School images

Governors         

The Governing Body 2016/2017

CHAIR  Mrs S. Welch**
VICE CHAIR  Mrs C. Connolly*
HEADTEACHER  Mr T. Litchfield, G.G.S.M.

Governors elected by the staff
Mr A Allman (Teacher) (September 2015-2019)
Mr J Sherry  (Teacher) (November 2016-2020)
Mrs K Cowell (Support Staff)** (October 2015-2018)

Governors elected by the Parents
Mrs P. Poole, Specialist Teacher/FE Manager (Baldock)* (December 2013-2017)
Parent of Year 13 pupil
Mrs C. Connolly, Senior Project Manager (Ashwell)* (October 2014-2018)
Parent of twins in Year 10
Mrs J. Spinks, Architect (Letchworth)* (October 2014-2018)
Parent of twins in Year 10
Ms N. Bull, Teacher (Bygrave)* (January 2015-2019)
Parent of Year 9 and Year 13 pupils
Ms B. Morris Buky, Human Resources (Redhill)* (November 2015-2019)
Parent of Year 9 and Year 11 pupils
Mrs M. Dudderidge, Registered Adult Care Manager (Baldock)* (November 2015-2019)
Parent of Year 8 Pupil

Community Governors
Mr D. Wardrop, Geologist (Ashwell)** (December 2013-2017)
Mr A. Church, Personnel & Management Consultant, (Ashwell) ** ( December 2001-2017)
Mrs C. Gough, Teacher (Ret'd), (Codicote) (January 2008 - August 2020)            
Mr G. Kingsley, Secondary Head Teacher (Ret'd), (Radwell) ** (August 1996-2018)
Dr M. Lukianowicz, Psychologist, (Ashwell) ** (August 1996-2018)
Mr R. Picking, Marketing Consultant, (Baldock) *(December 2001-2017)
Mrs S. Welch, Civil Servant, (Stotfold) **(August 2008-2020)

Ex Officio Governors
Mr T. Litchfield, Headteacher
Mr I. Burrows, Deputy Headteacher
Miss S. Barker, Deputy Headteacher
Mr J. Swift, School Business Manager 

Associate Members
Mr P. Barnett, Teacher, (Letchworth) ** (October 1998-2017)
Mr M. Boxall, Management Consultant (Ashwell)* (October 2012-2017)

The Governing Body has 4 committees:
Finance and Strategy: Chair - Mrs S. Welch
Resources Management: Chair - Mr A. Church
Teaching and Learning/Student Welfare: Chair - Mrs P. Poole
Curriculum, Assessment and Achievement: Chair - Mrs M. Dudderidge

Clerk   Mrs F. Roper**

* Indicates a parent of a pupil in school:  ** Indicates a parent of a former pupil.

The town or village in brackets indicates place of residence: the date indicates the governor's term of office.

 

List of Governing Committee Officers and sub-committee
List of Governors Linked to Departments in School
Governor Attendance Record 2015-16

Register of Pecuniary Interests 2016-17